Վանաձորում ամեն ինչ կախված է Ռուբեն Վարդանյանից
Ներքին 3 տարի առաջ - 12:16 08-12-2021
Վանաձորում դեկտեմբերի 5-ի ընտրությունների արդյունքներով ավագանու անդամի 2 մանդատ ունեցող «Ապրելու երկիր» կուսակցությունն է որոշելու՝ Վանաձորը կունենա՞ նոր համայնքապետ, թե՞ տեղի կունենա ընտրությունների 2-րդ փուլ։ Բանն այն է, որ ընտրությունների արդյունքներով «Մամիկոն Ասլանյան» դաշինքը ավագանիում ունի 15 մանդատ, ՔՊ-ն՝ 9, Արկադի Փելեշյանը՝ 5, «Հայրենիք» կուսակցությունն ու «Ապրելու երկիրը»՝ 2-ական մանդատներ։
Ըստ Oragir.news-ի՝ «Հայրենիքը» աջակցելու է Մամիկոն Ասլանյանին, այսինքն՝ Ասլանյանը ավագանիում ունի 17 ձայն։ Ըստ տեղեկությունների՝ նախկին փոխքաղաքապետ Արկադի Փելեշյանը կմիանա ՔՊ-ին, և արդյունքում կունենա 14 ձայն։ Բացի այս, «Լուսավոր Հայաստանը» դիմել է ԿԸՀ և ձայների վերահաշվարկ պահանջել, ԼՀԿ-ին ավագանիում 1 մանդատ ստանալու համար ընդամենը 14 ձայն է հարկավոր, որն ամենայն հավանականությամբ ԼՀԿ-ն կստանա Արամ Խաչատրյանի թեկնածությունը պաշտպանելու դիմաց։
Եթե ԼՀԿ-ն ստանա 1 մանդատ, ապա այդ 1 մանդատը կպակասի «Մամիկոն Ասլանյան» դաշինքից, արդյունքում ձայները կբաշխվեն հետևյալ կերպ՝ 16՝ Մամիկոն Ասլանյան, և 15՝ Արամ Խաչատրյան։ «Ապրելու երկրիը» կորոշի, թե ով դառնա քաղաքապետ, կամ «Ապրելու երկրի» 2 թեկնածուներից մեկը կարող է քվեարկրել Արամ Խաչատրյանի օգտին, իսկ մյուսը՝ անվավեր, և ձայները կբաշխվեն հավասարաչափ, հետևաբար տեղի կունենան ընտրությունների 2-րդ փուլ։
Նշենք, որ Վանաձորում նորընտիր ավագանու առաջին նիստը նշանակված է դեկտեմբերի 13-ին։