Ներքին 1 օր առաջ - 22:00 01-04-2025
Oragir.News-ը շարունակում է ուսումնասիրել և իր ընթերցողներին ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետության բարձրաստիճան պաշտոնյաների ունեցվածքի այն հատվածը, որը տեղ է գտել նրանց գույքի և եկամուտների տարեկան հայտարարագրերում։
Այսօր ուսումնասիրել ենք Սյունիքի մարզի Քաջարան խոշորացված համայնքի ղեկավար Մանվել Փարամազյանի և նրա կնոջ՝ Լիլիթ Դավթյանի՝ 2023 թվականի հաշվետու տարվա հայտարարագրերը։
Նշենք, որ Փարամազյանը Քաջարանը ղեկավարում է 2016 թվականի նոյեմբերի 18-ից։ Համայնքի խոշորացումից հետո՝ 2017-ի նոյեմբերի 5-ին ընտրվել է արդեն Քաջարան խոշորացված համայնքի ղեկավար, որում վերընտրվել է նաև 2022-ի սեպտեմբերի 25-ին։
Որպես անշարժ գույք՝ Մանվել Փարամազյանը հայտարարագրել է միանձնյա սեփականությամբ բնակարան և հասարակական նշանակության շինություն՝ Քաջարանում, որոնցից առաջինը նվիրատվություն է ստացել 2019 թվականի սեպտեմբերի 11-ին, իսկ մյուսը գնել է՝ 2011 թվականի դեկտեմբերի 27-ին։ Տարեվերջին նրա անշարժ գույքը նույնությամբ պահպանվել է։
Որպես շարժական գույք՝ Փարամազյանը հայտարարագրել է 2019 թվականի արտադրության TOYOTA մակնիշի ավտոմեքենա, որը գնել է 2019 թվականի ապրիլի 17-ին։ Այս մեքենան ևս տարեվերջին պահպանվել է։
Մանվել Փարամազյանի բանկային հաշիվներին տարեսկզբին եղել է 28 մլն 979.580 դրամ և 82 եվրո, տարեվերջին՝ 2 մլն 799.169 դրամ։ Նա տարեսկզբին ունեցել 20 հազար դրամ կանխիկ գումար, տարեվերջին՝ 250 հազար դրամ։
Հաշվետու տարում Քաջարանի համայնքապետի եկամուտները կազմել են 29 մլն 851.821 դրամ, որից 5 մլն 851.821 դրամը Քաջարանի համայնքապետարանից ստացած աշխատավարձն է, 24 մլն դրամը՝ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատից վարձակալության դիմաց ստացված վճարը։
Ի տարբերություն Փարամազյանի՝ նրա կնոջ՝ Լիլիթ Դավթյանի հայտարարագրի անշարժ գույքի բաժինը բավականին հագեցած է.
Որպես անշարժ գույք՝ նա հայտարարագրել է միանձնյա սեփականությամբ ավտոտնակ՝ Քաջարանում, որը գնել է 2019 թվականի հունվարի 31-ին, միանձնյա սեփականությամբ բնակարան՝ Քաջարանում, որը գնել է 2017 թվականի մայիսի 20-ին, միանձնյա սեփականությամբ 4 բնակելի շենք, որից 3-ը Երևանում, 1-ը Քաջարանում՝ որոնք գնել է համապատասխանաբար 2022 թվականի 15-ին, 16-ին, նոյեմբերի 17-ին և 2017-ի մայիսի 20-ին, բաժնային՝ ¼ սեփականությամբ հողամաս՝ Քաջարանում, որը ժառանգություն է ստացել 2018-ի հունիսի 14-ին, ինչպես նաև բաժնային՝ ¼ սեփականությամբ նորակառույց շինություն՝ Քաջարանում, որը ժառանգություն է ստացել 2018 թվականի մայիսի 29-ին։ Տարեվերջին նրա անշարժ գույքը նույնությամբ պահպանվել է։
Որպես շարժական գույք՝ նա հայտարարագրել է 2011 թվականի արտադրության KIA մակնիշի ավտոմեքենա, որը գնել է 2020 թվականի օգոստոսի 8-ին։
Վերջինս իր ամուսնուց՝ Մանվել Փարամազյանից 2021 թվականի մայիսի 3-ին 100 հազար դրամ արժեքով բաժնետոմսեր է նվիրատվություն ստացել, որը տարեվերջին նույնությամբ պահպանվել է։
Լիլիթ Դավթյանի բանկային հաշիվներին տարեսկզբին եղել է 3 մլն 772.945 դրամ, տարեվերջին՝ 409.094 դրամ։ Նա տարեսկզբին ունեցել է 500 հազար դրամ կանխիկ գումար, տարեվերջին՝ 100 հազար դրամ։
Հաշվետու տարում նրա եկամուտները կազմել են 3 մլն 772.945 դրամ, որից 2 մլն 863.945 դրամը ԶՊՄԿ-ից, 909 հազար դրամը՝ Մալիբուից ստացած աշխատավարձն է։
Հիշեցնենք՝ Oragir.News-ը ամիսներ առաջ գրել էր, որ ՀՀ տարածքում և Իրանից դեպի Հայաստան բեռնափոխադրումներ իրականացնող «Տրամպ» ՍՊԸ-ն փաստացի պատկանում է Քաջարան համայնքի ղեկավար Մանվել Փարամազյանին։ Մանվել Փարամազյանը եղել է այս ընկերության սեփականատերը, այնուհետև այն վաճառել է իր կնոջը՝ Լիլիթ Մաքսիմի Դավթյանին՝ 2021 թվականի մայիսին։