Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև «խաղաղության» համաձայնագրի շուրջ բանակացությունների ավարտի ֆոնին՝ Ադրբեջանի Հայաստանին մեղադրեց հրադադարի ռեժիմի խախտման մեջ։ Եվ չնայած, որ Բաքվից ևս հայտարարում են բանակցությունների ավարտի մասին, պավորություն է, որ Ադրբեջանը ճնշումները մեծացնում է, առաջին հերթին՝ մտքում ունենալով «միջանցքի» հետ կապված զիջումներ կորզելու և իր համար ցանկալի ճանապարհ ստանալու հանգամանքը։
Oragir.News-ը շրջել է մայրաքաղաքի փողոցներում և անցորդներին հարց ուղղել․ «Ձեր կարծիքով՝ ի՞նչ պայմանով Ադրբեջանը Հայաստանի հետ վերջապես խաղաղություն կհաստատի»։
Հարցվածների ճնշող մեծամասնությունը նշեց, որ երբեք չի հաստատի խաղղաություն։
«Ադրբեջանը, երևի երբեք չհաստատի խաղաղություն, սուտասան մարդիկ են, 100 տարի ա խաբում են մեզ»,- պատասխանեց քաղաքացիներից մեկը։
Մեկ այլ անցորդ էլ ասաց, որ կարևորը, որ հաղթող լինենք ցանկացած հարցում։
«Չգիտեմ, բայց ավելի լավա, որ մենակ կարողանանք հաղթող դուրս գալ»,- նշեց նա։
Հարցվածներից մեկի կարծիքով էլ՝ Ադրբեջանը խաբեբա է։ «Ադրբեջանը երբեք խաղաղության պայմանագիր չի կապի, խաբեբայի մեկն ա»,- ասաց նա։
Քաղաքացիներից մեկն էլ նշեց, որ չի հավատում դրան։ «Ադրբեջանը Հայաստանի հետ խաղաղություն չի հաստատի, ես չեմ հավատում, ցավոք սրտի։ Քանի անգամ է խոստացել խաղաղություն, քանի անգամ հաստատեց։ Միթե պատմությունը մեզ դասեր չի տալիս»,- ասաց նա։
«Փաշինյանը որ դուրս գա ասպարեզից ամեն բան կկարգավորվի։ Ռուբեն Վարդանյանը միայն ամեն ինչ կկարգավորի»,- պատասխանեց մեկ այլ հարցված։