Մարտի 30-ի գիշերը Գյումրիում տեղի ունեցած սկանդալային միջադեպից հետո ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանն այսօր հայտնեց, որ վայր է դնում պատգամավորական մանդատը։
Իշխանական պատգամավորը ֆեյսբուքյան գրառմամբ ներողություն է խնդրել իր անադեկվատ պահվածքի համար, ինչպես նաև տեղեկացրել, որ առաջիկայում ինքնաառաջադրվելու է որպես ՔՊ վարչության անդամի թեկնածու՝ ընդունելով, որ կառավարող քաղաքական ուժը կերպարանափոխման և առողջացման կարիք ունի։
Հիշեցնենք, որ մարտի 30-ի գիշերը Վիլեն Գաբրիելյանը Գյումրիում հարբած վիճակում անադեկվատ պահված էր դրսևորել՝ հայհոյելով իրեն հարցեր տված լրագրողներին։ Մեկ այլ լրագրողնի հարցին, թե իր անադեկվատ պահվածքից հետո պատրաստվո՞ւմ է մանդատը վայր դնել՝ Գաբրիելյանը պատասխանել էր․ «Մեկ է` 2026-ին իշխանությունը փոխվելու ա, խի՞ եմ ես մանդատս հիմա վայր դնում»։
Եթե 1 շաբաթվա ընթացքում Վիլեն Գաբրիելյանը չմտափոխվի, ապա նրա մանդատը կհասնի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության համամասնական ցուցակի հերթական թեկնածուին՝ Արշակ Օրդուխանյանին։ Վերջինս եղել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության Արաբկիրի գրասենյակի ղեկավարը, իսկ 2021 թվականի նոյեմբերի 4-ին նա նշանակվել է այն ժամանակվա փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանի խորհրդական՝ հասարակական հիմունքներով։
Արշակ Օրդուխանյանը ներկայումս ՊՆ-ի ենթակայության ներքո գործող «Զինառ» ՓԲԸ-ի տնօրենն է, որից պաշտպանական գերատեսչությունը հաճախ է մեկ անձ ոչ մրցակցային ընթացակարգով գնումներ կատարում։
Մի առիթով Արշակ Օրդուխանյանը հայտնել է, որ ՔՊ-ին և Փաշինյանի առաջնորդած «թավշյա հեղափոխությանը» միացել է դեռևս 2018 թվականի ապրիլի 15-16-ին՝ ուշադրություն հրավիրելով այն բանին, որ այդ օրերին «հեղափոխության» հաղթանակին քչերն էին հավատում։ «Ինչ վերաբերում է իմ՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանն անդամակցելուն, ապա շատ եմ ուզում շեշտել, որ կուսակցությանն ու թավշյա հեղափոխությանը միացել եմ ապրիլի 15-16-ին, այսինքն՝ այն ժամանակ, երբ հեղափոխության հաղթանակին քչերն էին հավատում, և որևէ շահ չեմ հետապնդել: Միացել եմ ու գործուն աջակցություն եմ ունեցել բոլոր առումներով՝ հավատալով այդ շարժումն առաջնորդող Նիկոլ Փաշինյանի հռչակած արժեքներին ու գաղափարներին»,- նշել է նա։
Ուշագրավ է, որ հետագայում ևս Արշակ Օրդուխանյանը շարունակել է աջակցել և հավատալ հռչակված արժեքներին ու գաղափարներին․ նա Երևանի ավագանու ընտրություններից առաջ՝ 2023 թվականի հուլիսի 31-ին, 1.5 միլիոն դրամով մասնակցել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության դրամահավաք-երեկոյին:
Oragir.News-ը փորձեց Արշակ Օրդուխանյանից ճշտել՝ պատրաստվո՞ւմ է վերցնել իր պատգամավորական մանդատը, թե՞ ոչ, սակայն մեզ չհաջողվեց նրա հետ կապ հաստատել։