Վարդան Ղուկասյանի (Դոկ) պաշտպան Լևոն Բաղդասարյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է, որ ԱՄՆ դատարանը մերժել է ԴՕԿ կուսակցության հիմնադիր նախագահ Վարդան Ղուկասյանի անհապաղ ազատ արձակման միջնորդությունը։
Նա գրել է, որ տվյալ դատական ակտը վերջնական չէ, ենթակա է բողոքարկման. «Այս դատական ակտը կապ չունի Վարդան Ղուկասյանի արտահանձնման հետ։ Դատական լսումները շարունակվում են։ Դատական ակտը բողոքարկվելու է»։
Oragir.News-ը շրջել է մայրաքաղաքի փողոցներում և անցորդներին հարց ուղղել․ «Ամերիկյան դատարանը մերժել է Վարդան Ղուկասյանին կալանքից ազատելու միջնորդությունը։ Ինչպե՞ս եք վերաբերվում այս որոշմանը»։
«Ոչինչ չեմ կարող ասել։ Երևի միակ մարդն ա, որ ինչ-որ իրականությունը կա, թեկուզ մի քիչ ոչ մակարդակով, բայց և այնպես արտահայտում ա։ Ափսոս»,- պատասխանեց քաղաքացիներից մեկը։
Մեկ այլ անցորդ էլ ասաց, որ ճիշտ է այդ որոշումը։ «Ճիշտ ա անում, ես իրան չեմ հավանում, չեմ էլ լսում իրեն»,- նշեց նա։
«Չգիտեմ, եթե Հայաստանի քաղաքացի է, սխալ է, եթե Ամերիկայի՝ էդ արդեն իրանց իրավասության տակ է»,- պատասխանեց մեկ այլ քաղաքացի։
Հարցվածներից մեկի կարծիքով էլ՝ մեզ հայրենասեր ղեկավար է անհրաժեշտ։
«Մեր հայրենիքին լավ ուժ ա պետք, լավ ղեկավար ա պետք, թուրքամետ մեզ պետք չի։ Ով որ հայրենասեր է, հայրենիքը սիրում ա իրա կողմնակից ենք, եթե Վարդան Ղուկասյանը մեր ազգին կողմնակից ա, խնդրեմ։ Եթե պիտի Նիկոլի նման լինի, ավելի լավ ա չգան»,- ասաց նա։
«Այո, պիտի կալանավորեն իրեն, որովհետև ես իրեն ճանաչում եմ շատ երկար տարիներ։ Ինքը ազնիվ մարդ չի»,- պատասխանեց մեկ այլ անցորդ։