Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանը երեկ դրսևորել է անընդունելի վարք՝ հայհոյելով լրագրողին, իրեն ոչ ադեկվատ պահելով և հարբած վիճակում գտնվելով։
Այս միջադեպի շուրջ
Oragir.News-ը զրուցեց իրավապաշտպան Զարուհի Հովհաննիսյանի հետ, ով նշեց, որ առաջին հերթին սա ոչ միայն լրագրողի աշխատանքի խոչընդոտում էր, այլև քրեական օրենսգրքով պատժվող արարք։
«Այս արարքը կարելի է դիտարկել որպես խուլիգանություն և անձնական վիրավորանք, որոնք Հայաստանում համարվում են քրեորեն հետապնդելի»,- ասաց իրավապաշտպանը։
Բացի իրավական կողմը, պատգամավորը նաև կոպտորեն խախտել է պաշտոնատար անձանց վարքագծի կանոնները։
Զարուհի Հովհաննիսյանի խոսքով՝ սա պարզապես անհարգալից վերաբերմունք չէր, այլ քաղաքական գործչի կողմից հանրային վարքագծի կոպիտ խախտում, որը բացասական ազդակ է հասարակության համար։
«Պատգամավորը պետք է գիտակցի, որ նա ոչ միայն ԱԺ պատգամավոր է, այլև իշխող կուսակցության անդամ, որը հասարակության առջև որոշակի պատասխանատվություն ունի։ Լրագրողները ցանկացած պահի կարող են հարցեր տալ, հատկապես՝ նախընտրական շրջանում, և սա պետք է ընկալվի որպես ժողովրդավարական գործընթացի բնականոն մաս։ Նման վարքագիծը խիստ վտանգավոր է, քանի որ իշխանությունն ինքն է ձևավորում հանրային հաղորդակցության մշակույթը, որն այս դեպքում վատագույն դրսևորում էր»,- ասաց Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով, սա բռնության մշակույթի վտանգավոր տարածում է։ Հենց իշխանությունն է որոշում, թե հասարակության ներսում ինչպիսի հաղորդակցություն պետք է լինի։ Երբ պատգամավորը՝ որպես հանրային գործիչ, իրեն նման կերպ է պահում, դա դառնում է վտանգավոր նախադեպ։
«Պետք է պահանջել, որ պատգամավորը վայր դնի մանդատը, ինչպես նաև պահանջել, որ ոստիկանությունը զբաղվի այս դեպքով։ Սա պարզապես անպատասխանատու պահվածք չէ, այլ խուլիգանության դրսևորում, որն օրենքի խախտում է»,- հավելեց իրավապաշտպանը։
Բացի այդ, իշխանության ներսում կան բազմաթիվ նախկին լրագրողներ, որոնք շատ լավ գիտեն, թե ինչ մեթոդներով կարելի է ճնշել տեղեկատվություն ստանալու ժողովրդի իրավունքը։ Այս մեթոդները ձևավորում են խոսքի ազատության սահմանափակման և ճնշման վտանգավոր մոդել։