Հայաստանն ու Ադրբեջանը համաձայնության են եկել խաղաղության պայմանագրի հարցում։
Հայաստանի ԱԳՆ-ն հաստատել է՝ «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանական Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախագիծն արդեն համաձայնեցված է, դրա համաձայնեցման շուրջ բանակցությունները՝ ավարտված։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի ատգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովն էր հայտարարել, որ «խաղաղության պայմանագրի տեքստի վրա տարվող աշխատանքներն ավարտվել են, Երևանը ընդունել է բաց մնացած վերջին երկու կետերը»։
Այս հայտարարություններից հետո պարզ դարձավ, որ Հայաստանը ցավոտ զիջումների է գնացել, քանի որ համաձայնագրի երկու՝ մինչ այս չհամաձայնեցված հոդվածները վերաբերում էին միջազգային հայցերից փոխադարձաբար հրաժարվելուն ու հայ-ադրբեջանական սահմանին երրորդ երկրների ուժեր չտեղակայելուն:
Ադրբեջանը, ըստ էության, պահանջում էր սահմանից հեռացնել եվրոպական դիտորդներին։ Ինչ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այս հարցերի շուրջ՝ չի հրապարակվում։
Փաստացի՝ Հայաստանը համաձայնվում է Ադրբեջանի «խաղաղության պայմանագրի» բոլոր պահանջներին։
Oragir.News-ը այսօր շրջեց մայրաքաղաքով և անցորդներին հարց ուղղեց․ «Բոլոր պահանջներին համաձայնվելուց հետո Ադրբեջանը կստորագրի՞ խաղաղության պայմանագիրը»:
Հարցվածներից շատերը Ադրբեջանից պայմանագրի ստորագրություն չեն ակնկալում։
«Ադրբեջանը խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու միտք չունի, խաղեր ա տալիս»,- ասաց նրանցից մեկը։
«Շատ ողջունելի է, որ Հայաստանը համաձայնվել է Ադրբեջանի բոլոր պահանջներին»,- նշեց մեկ այլ անցորդ։ Մի քաղաքացու կարծիքով էլ՝ թուրքը մնում է թուրք։
«Նիկոլ Փաշինյանի խաղաղության պայմանագիրն ինձ համար հիմար թեմա է»,- պատասխանեց Կարեն Քոչարյանը։
Մանրամասները՝ տեսանյութում։