Բաստիոն․ Քոչարյանի ու Սարգսյանի հակասությունը շահերի խնդիր է․ իրենք պիտի վեր լինեին դրանից
Բաստիոն 3 շաբաթ առաջ - 21:30 06-03-2025
Oragir.News-ի «Բաստիոն» հաղորդման հյուրը գրող, հրապարակախոս Բակուր Կարապետյանն է:
Գրողը մարտի 11-ին Թեքեյան մշակութային կենտրոնի շենքում մտավորականության հավաք է կազմակերպում: Խոսելով հավաքի նպատակի մասին՝ նա ասաց, որ դրա կարիքը կա, խնդիրը հասունացել է, քանի որ երկրի ու ազգի ճակատագիրն է որոշվում, պետք է կողմնորոշվել. ի վերջո մենք ունենք մտավորականություն, որոնք, սակայն, չեն երևում՝ Գրողների միություն, Նկարիչների միություն:
Անդրադառնալով այսօրվա մեր աղետալի վիճակին՝ հրապարակախոսը նկատեց. «Երբ ժողովուրդը կտրվում է իր մշակույթից, իր գրականությունից, դա բերում է մի աղետալի վիճակի: Մենք այդպիսի վիճակում ենք հայտնվել: Այս 35 տարիներին ես չտեսա որևէ առաջնորդ՝ Լևոնից սկսած, որ մշակույթի մասին խոսք ասեր, մշակույթին օգներ. խոսքը ոչ միայն ֆինանսավորման մասին է. գաղափարը ավելի թանկ է»:
Ինչ վերաբերում է այսօրվա մեր իրականությանն ու տեղի ունեցող դեպքերի նկատմամբ մտավորականության ցավալի լռությանը, Բակուր Կարապետյանը վստահ է՝ եթե մտավորականությունը լուռ մնաց, մենք կորած ենք: