Oragir.News-ի «Ըստ էության» հաղորդաշարի տաղավարում հյուրընկալել ենք «Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մեսրոպ Առաքելյանին։
Նրա հետ խոսել ենք Փարաքարի ՏԻՄ ընտրություններում ՔՊ-ին հաղթելու, առանց Ռուբեն Վարդանյանի կուսակցության աշխատանքների շարունակման, Ալավերդիում հետագա անելիքների, Փարաքարում հաղթելու, սակայն Գյումրիում անցողիկ շեմը չհաղթահարելու, Հանրապետության վրա ՔՊ-ի պարտության ազդեցության, Արմեն Փամբուխչյանի հետ հարաբերությունների և մի շարք այլ հարցերի մասին։
Անդրադառնալով Փարաքարի ՏԻՄ ընտրություններում հաղթանակին, Առաքելյանը նշեց. «Փարաքարի ընտրությունները կուսակցության համար կարևոր են նաև այն առումով, որ 3 տարուց ավել է պայքարում ենք անարդարության դեմ։ Դեռևս 21-ի ընտրություններից հետո դատական գործընթացներ, նաև համայնքում անարդյունավետ կառավարում, որի ընացքում խնդիրներ և ի վերջո հանգուցալուծումը եղավ արտահերթ ընտրությունները։ Ընտրություններում հաղթելու գաղտնիքը պետք է աշխատել մարդկանց հետ, որովհետև այն մոտեցումը, որ անընդհատ դժգոհել մարդկանց անտարբերությունից, մարդկանց վարքագծից, դա պետք է թողնել մի կողմ և շփվել մարդկանց հետ, աշխատել, վստահություն վաստակել և վերջում բերել տեղամաս ընտրելու»։ Նրա խոսքով` իրենց թեկնածուն ավելի շատ ձայն կհավաքեր, եթե մի շարք գործոններ չլինեին։
«Մենք հավաքել ենք 57%, եթե լիներ անկախ, ժողովրդավարական, առանց վարչական ռեսուրսների 10-15% ավելի կհավաքեինք»,- ասաց նա։
Առաքելյանի պնդմամբ` իշխանությունը միայն ընտրությունների ժամանակ է հիշում, որ ինչ-որ մարդիկ հանցագործություն են կատարել։