Նիկոլ Փաշինյանի հանրահայտ «Դուխով» բառը, որը նախկինում օգտագործվում էր հնարավոր և անհնար բոլոր ելույթներում, նաև հանրության շրջանում, այսօր գրեթե կորցրել է իր արժեքը։
Քաղաքացիների բառապաշարից գրեթե վերացել է այդ եզրույթը։ Նախկինում այն ընկալվում էր որպես քաղաքական քարոզի կամ էմոցիոնալ ելույթների մաս, ինչը մարդկանց մոտ որոշակի հետընթաց առաջացրեց։
Այնուամենայնիվ, «Դուխով»-ը դեռևս որոշ մարդկանց կողմից օգտագործվում է՝ որպես ոգևորող կամ համարձակություն ցուցադրող արտահայտություն, բայց մեծ մասամբ՝ ոչ այնքան հաճախ, ինչպես նախկինում:
Oragir.News-ը այսօր շրջեց մայրաքաղաքի փողոցներով և անցորդներին հարց ուղղեց․ «Ըստ ձեզ՝ ինչո՞ւ այլևս մարդիկ գրեթե չեն օգտագործում «Դուխով» բառը»։
Անցորդներից մեկի խոսքով՝ չի կարելի օգտագործել ռուսերեն և ոչ տեղին բառեր։ «Ով ասեց, որ չեն օգտագործում, «դուխով» բառը վատ բառ չէ, բայց ոչ հայերեն բառ է»,- ասաց քաղաքացիներից մեկը։
Հարցվածներից մեկի համոզմամբ էլ՝ մեր ազգի բոլոր դժբախտությունները սկսվեցին 2018 թվականից։ «Չեն օգտագործում, որովհետև կոտրվել են, էլ դուխ չի մնացել»,- նշեց մեկ այլ անցորդ։