Երեկվա կրակոցները Նորաբակի տարածքում էին, իրավիճակն այս պահին հանգիստ է
Ներքին Խոսք 1 տարի առաջ - 09:53 18-05-2023
Գեղարքունիքում այս պահին իրավիճակը հարաբերկան հանգիստ է:
Վարդենիս խոշորացված համայնքի «Միասնական Վարդենիս» խմբակցության ավագանու անդամ Դավիթ Շահնազարյանն Oragir.News-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ թշնամին երեկ թիրախավորել էր Նորաբակի ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերը և վիրավորում ստացած, ապա մահացած զինծառայողը հենց այդ հատվածում է վիրավորում ստացել.
«Երեկ Նորաբակի տարածքում էին ակտիվ կրակոցներ եղել, ինչի հետևանքով ցավոք ունենք 1 զոհ, 1 վիրավոր: Արդեն գիտեք, որ թշնամին կրակել էր նաև վիրավորին օգնության հասած շտապ օգնության մեքենայի վրա, ինչի հետևանքով վիրավորվել էր բուժակը»:
Շահնազարյանի խոսքով՝ թեև այս պահին ակտիվ կրակոցներ չկան, բայց հակառակորդը մշտապես փոքր տրամաչափի զինատեսակներից կրակում է հայկական դիրքերի ուղղությամբ:
«Ինքնաձիգից են կրակում, դա արդեն սովորական է դարձել տեղի բնակիչների համար, ուշադրություն չեն դարձնում: Երբ սկսում են մեծ տրամաչափի զինատեսակներից կրակել, այդ ժամանակ նոր անհանգստանում են»:
Հարցին՝ ի՞նչ իրավիճակ է գյուղերում, մարդկանց մոտ ի՞նչ տրամադրություններ են, Դավիթ Շահնազարյանը պատասխանեց. «Ամենակարևորը՝ խուճապ չկա, տարհանում չկա, մարդիկ գյուղատնտեսական աշխատանքներով են զբաղված, որովհետև ապրուստի միակ միջոցը դա է, անգամ այն ժամանակ, երբ թշնամին հրետակոծում էր Սոթքի, Կութի և հարակից գյուղերի դիրքերը, մարդիկ էլի իրենց դաշտերում աշխատում էին»:
Հիշեցնենք, որ երեկ մայիսի 17-ին, ժամը 16:15-ի սահմաններում, թշնամին կրակ է բացել Սոթքի ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վիրավորում է ստացել ՀՀ ՊՆ զինծառայող, որն ավելի ուշ մահացել է:
Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները կրակ են բացել նաև վիրավոր զինծառայողին տեղափոխող շտապօգնության մեքենայի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վիրավորում է ստացել նաև բուժակը: