Լավրովն ու Միրզոյանը ուզում են հողեր հանձնել․ հարցում՝ հեռախոսազրույցի մասին
Նախօրեին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։ Ռուսական կողմի հաղորդագրության համաձայն՝ Լավրովն ընդգծել է, որ Մոսկվան բարձր է գնահատում Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության պայմանագրի տեքստի համաձայնեցման գործընթացում գրանցված առաջընթացը։
Երևանից էլ հայտնում են, որ Միրզոյանն ու Լավրովն անդրադարձել են նաև նախորդ շաբաթ երկու գերատեսչությունների միջև կայացած քաղաքական խորհրդակցությունների արդյունքներին և մտքեր փոխանակել առաջիկա ծրագրերի շուրջ: Ուշագրավ է, որ սա վերջին 4 օրում Միրզոյանի և Լավրովի 2-րդ հեռախոսազրույցն էր։
Oragir.News-ը շրջել է մայրաքաղաքի փողոցներում և անցորդներին հարց ուղղել․ «Արարատ Միրզոյանը 4 օրում 2 անգամ զրուցել է Սերգեյ Լավրովի հետ։ Ըստ Ձեզ՝ սա ինչի՞ մասին է վկայում»։
Հարցվածների մեծ մասը նշեց, որ միշտ գաղտնի է պահվում, թե ինչի են խոսում։ «Որ հողերը ուզում են հանձնեն»,- պատասխանեց քաղաքացիներից մեկը։
Մեկ այլ անցորդ էլ ասաց, որ ինչքան ուզում են կարող են խոսել։ «Ճիշտ էլ արել է, կարա էլի խոսա»,- նշեց նա։
Քաղաքացիներից մեկն էլ ասաց, որ ոչ մի հույս չի կապում։ «Իրենց հետ ոչ մի հույս չեմ կապում, դրա համար չեմ նայում»,- նշեց նա։
«Ուրեմն պռոբլեմ ունենք Լավրովի հետ կամ ինքը՝ մեզ հետ»,- պատասխանեց մեկ այլ անցորդ։ Հարցվածներից մեկի կարծիքով էլ՝ Ռուսաստանը Հայաստանի դեմ դավեր է նյութում։
«Իրենք միայն մեր դեմ դավեր են նյութում։ Մեր ղեկավարներն էլ ռուսների ու թուրքերի խամաճիկներն են»,- ասաց նա։