Ինչ էին ասում իշխանությունները արբանյակի մասին 2 տարի առաջ
Եկեք հետ տանք Ներքին Տեսանյութ 2 տարի առաջ - 09:56 27-05-2022
2020 թվականին բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը այն հարցին, թե արդյո՞ք Հայաստանն ունի սեփական տեղեկատվական արբանյակ տիեզերք ուղարկելու ծրագրեր, ինչպես Ադրբեջանը, պատասխանել էր, որ Հայաստանը արբանյակային ծառայություններ գնում է և որոշակի ուղղություններով մատուցում: «Այս պահին Հայաստանի համար նպատակահարմար չէ ունենալ մեկ ամբողջական արբանյակ: 100-150 միլիոն դոլարը սկզբի թիվն է, և գումարները կարող են շատ ավելի շատ աճել: Այս առումով մենք պետք է տեսնենք՝ դրանք իրացվելո՞ւ են, թե՞ ոչ: Կան առաջարկներ, որպեսզի համապատասխան ուղեծրերն օգտագործվեն, և Հայաստանը նույնպես այդ արբանյակները համաօգտագործի»,- ասել էր նախարարը:
Ի հակադրություն՝ 2022 թվականին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Կանավերալ հրվանդանի տիեզերակայանից SpaceX տիեզերանավն ուղեծիր դուրս բերեց Հայաստանի առաջին արբանյակը։ «Հայաստանը թեւակոխում է տիեզերական գործունեության դարաշրջան»,- հավելել էր Փաշինյանը։