Նախօրեին կառավարության նիստում որոշում ընդունվեց, որ հայ-թուրքական սահմանի «Մարգարա» անցակետը կբացվի 10 օրով՝ մարտի 21-ից 31-ը՝ Թուրքիայի տարածքով Սիրիա հումանիտար բեռներ տանելու նպատակով։
«Սույն որոշման նախագծի ընդունումը պայմանավորված է Հայաստանի Հանրապետության անունից Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն ուղարկվելիք, մարդասիրական օգնության համար նախատեսված բեռները Թուրքիայի տարածքով, ցամաքային ճանապարհով տեղափոխելու անհրաժեշտությամբ»,- նշվում է որոշման հիմնավորման մեջ:
Oragir.News-ը շրջել է մայրաքաղաքի փողոցներում և անցորդներին հարց ուղղել․ «Հայ-թուրքական սահմանը 10 օրով բացվել է։ Ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք այս որոշումից»։
Հարցվածների մեծ մասը նշեց, որ ոչ մի ակնկալիք չունի և համաձայն չէ, որ սահմանն առհասարակ բացվի։ «Տեղյակ չեմ ճիշտն ասած․ ոչ մի ակնկալիք չունեմ»,- պատասխանեց քաղաքացիներից մեկը։
Մեկ այլ անցորդ էլ ասաց, որ Նիկոլ Փաշինյանը բացել է իր նմանների համար։ «Որ միայն շպիոններ են մեր մոտ գալու, թուրքական, այսինքն՝ նիկոլական շպիոնները հերթական։ Ինքը բաց է արել իր նմանների համար»,- նշեց նա։
«Սրիկայություն է»,- պատասխանեց մեկ այ քաղաքացի։ Հարցվածներից մեկն էլ նշեց, որ դա ձևական բնույթ է կրում։
«Ոչ մի ակնկալիք էլ չունեմ։ Ինչ արվում է ձևական բան է։ Փաշինյանն այն անձնավորությունը չի, որ կարողանա ինչ-որ հարց լուծի»,- ասաց նա։ «Կոնկրետ ակնկալիքները չեմ կարող, բայց կարող եմ ասել, որ հայ-թուրքական սահմանը բացելը մի քիչ ճիշտ որոշում չի»,- պատասխանեց մեկ այլ անցորդ։