Թեթև զրույց. Ռուսները հիշաչար են, իսկ մենք պատասխան ենք տալիս ազգովի
Թեթև զրույց Ներքին Արտաքին 3 շաբաթ առաջ - 18:30 08-03-2025
«Թեթև զրույց» հաղորդման շրջանակներում քաղաքագետ Խաչիկ Գալստյանի հետ քննարկել ենք ռուս-ուկրաինական հարաբերությունները, Եվրոպա-ԱՄՆ երկընտրանքը և պատերազմի վտանգները:
Խոսելով Հայաստանի ներկա իրավիճակի մասին՝ քաղաքագետը ընդգծեց. «29743 կմ քառակուսի, որ ասում են՝ դա էլ մերը չի։ Հայաստանը այսօր մնացել է առանց Արցախի, իսկ իշխանությունները զբաղված են մանր խուլիգանություններով»:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց նաև միջազգային քաղաքական զարգացումներին, որոնցից հատկապես առանձնացավ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի հակամարտությունը, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի դիրքորոշումների տարբերությունները։
Քաղաքագետի կարծիքով, ներկայումս աշխարհաքաղաքական լարվածությունը մեծացնում է ապագա ռազմական բախումների հավանականությունը, ինչն էլ Հայաստանի համար ստեղծում է նոր մարտահրավերներ՝ թե՛ արտաքին, թե՛ ներքին քաղաքականության մակարդակներում։