Հայկական ֆուտբոլը ծանր ժամանակահատված է ապրում։ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի անհեռատես գործելաոճը, որը ժամանակին պառակտում էր ֆուտբոլային ընտանիքը, այժմ էլ այն վերածել է քաոսի։
«Փյունիկ» - «Արարատ-Արմենիա» հանդիպման ընթացքում ակցիա իրականացնող երկրպագուները ձերբակալվել են, 9 անձ տեղաոխվել են բաժանմունքներ, որտեղից, ըստ աղբյուրների, դեռ ազատ չեն արձակվել։
Հայկական ֆուտբոլի «ՖԱՖ» («Առաջին հայկական ճակատ») և Red Eagles («Կարմիր արծիվներ») ֆան-ակումբները համատեղ հայտարարություն են տարածել։
Հայտարարության տեքստը՝ ստորև․
«Տեղեկացնում ենք, որ ՀՊԼ «Փյունիկ» - «Արարարտ-Արմենիա» հանդիպման ժամանակ նախապես հայտարարված և խաղաղ՝ ՀՖՖ ղեկավարության հրաժարականի պահանջով ակցիայի ժամանակ ՀՀ ոստիկանության բռնի և ոչ համաչափ ուժի կիրառման արդյունքում ձերբակալվել են հայկական ֆուտբոլի 9 նվիրյալ երկրպագուներ։
Հարկ ենք համարում նշել, որ ակցիայի մասնակիցները ոստիկանության հետ բանակցության ժամանակ ներկայացրել են պատրաստակամություն լքել խաղադաշտը և հանդիպել ՀՖՖ ղեկավար անձնակազմից որևիցե մեկի հետ, ինչը կտրականապես մերժվել է ՀՖՖ ներկայացուցչի կողմից, որից հետո սկսվել է անհարկի ուժի կիրառումը։
Եվս մեկ անգամ տեղեկացնում ենք, որ ակցիաները կրում են բացառապես խաղաղ և ֆուտբոլային բնույթ։
Կոչ ենք անում անհապաղ ազատ արձակել անհարկի ձերբակալվածներին։
Ֆուտբոլը երկրպագուներինն է, մեր կամքը անկոտրում է: Հրաժարականն անխուսափելի է»,- գրված է հայտարարությունում։