ԱՄՆ-ին կոչ ենք անում դադարեցնել Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմական օգնությունը․ ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբ
Ներքին 2 տարի առաջ - 09:20 16-12-2022
ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը հայտարարություն է տարածել անցած մի քանի օրերի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման ու ծայրաստիճան հումանիտար խնդիրների մասին։ Միջազգային հանրությանը կոչ է ուղղվել՝ հումանիտար օգնություն ուղարկելու Արցախ և պատժամիջոցներ կիրառելու ագրեսոր Ադրբեջանի նկատմամբ։
«Դեռևս դեկտեմբերի 11-ից Ադրբեջանը շրջափակել է Լաչինի միջանցքը՝ Արցախն արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը։ Նաև Արցախում բնակվող 120․000 հայերին զրկել է գազից»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Հայ դատի հանձնախմբի հայտարարությունում նաև ասված է, որ որպես այդ ամենի հետևանք, հիվանդանոցներն ի վիճակի չեն Հայաստանի Հանրապետության հիվանդանոցներ տեղափոխել ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող հիվանդներին։
Միևնույն ժամանակ արձանագրելով, որ Արցախի Հանրապետությունում գնալով նվազում է անհրաժեշտ դեղամիջոցների ծավալը։ «Դադարեցվել էր գազամատակարարումը, դպրոցները փակվել են՝ ջեռուցման բացակայության պատճառով։ Սննդի քանակը նույնպես առաջիկայում կսահմանափակվի»։
Հանձնաժողովը ԱՄՆ նախագահի աշխատակազմին կոչ է արել միջոցներ ձեռնարկել հրապարակային ու բացահայտ ձևով ճնշում գործադրելու Ադրբեջանի վրա՝ Արցախի շրջափակումը դադարեցնելու համար, հումանիտար օգնություն ուղարկել Արցախ, դադարեցնել ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմական օգնությունները։